Yağlıboya Tablo ”Ressam Numan PURA”

 650,00

Açıklama

RESSAM :NUMAN PURA

YIL:1983

ÇERÇEVELİ EBAT:32 CM X 38 CM
RESİM EBAT: 14,5 CM X 22 CM

Numan Pura, (Üsküp d.1907 -İstanbul ö.1989 )

1907 yılında Üsküp’te doğan Numan Pura sanat çalışmalarına kendi çabasıyla başladı. İlk kişisel sergisini yılında ‘de açtı. Hayatı boyunca yurtiçi ve yurtdışında toplam 26 kişisel sergi açtı ve çok sayıda karma sergiye katıldı. Devlet Resim ve Heykel Müzesi tarafından düzenlenen sergilerine ise 35 yıl ara vermeden katıldı, ödüller aldı. Sulu Boya Topluluğu’nun kurucularından olan sanatçı, Devlet sergilerinde de jüri üyeliğinde bulundu. Ressamlar Derneği ve Güzel Sanatlar Birliği’ne katıldı.
Ankara ve İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları dernekleri tarafından kendisine iki kez Onur Belgesi verildi. Maliye Bakanlığı’ndan çalıştı. Bu kurumdan şube müdürüyken emekli oldu. Kendisi gibi ressam olan Nermin Pura ile evlendi.
1989 yılında İstanbul’da yaşamını yitiren sanatçının eserleri İstanbul Resim Heykel Müzesi’nin yanı sıra diğer müzelerde ve çeşitli resmi ve özel resim koleksiyonlarında yer almaktadır.
İzlenimci bir görüşe sahip olan sanatçı, kendisinin yarattığı özel bir teknikle eserlerini geliştirmiştir. Sulu boya da geliştirdiği bu özel teknik günümüzde “Pura Tekniği” olarak adlandırılmaktadır.
Peyzaj türünde eserler veren sanatçının resimleri genellikle doğa izlenimlerini konu alır.

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Yağlıboya Tablo ”Ressam Numan PURA”” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.