Ahşap El Yapımı Heykel ”ASKLEPIOS (Aesculapios)”

 860,00

Açıklama

Yekpare Ahşap El Oyması El Boyama Tıbbın ve Sağlığın Tanrısı Asklepios Heykeli

Yükselik 49 cm

Muhtemelen 20.yy ortalarına ait vintage ürün.

Yunan mitolojisinde;

Tıbbın ve Sağlığın Tanrısı Asklepios

Asklepios, sağlık tanrısı özelliği de olan Apollon’un oğludur. Sağlık ve hekimlik tanrısıdır. Yunan mitolojisinde olduğu kadar Roma tarafından da çok benimsenmiştir.
Yunan ve Roma mitolojisinde müziğin, sanatın, güneşin, ateşin ve şiirin Tanrısı olarak geçen Apollon aynı zamanda sağlıkla da ilişkilendirilir. Oğlu Asklepios ise ölümden son anda kurtulmuş ve aldığı eğitimlerle tıbbın ve sağlığın Tanrısı haline gelmiştir.

Bir görüşe göre, başlangıçta Asklepios’tan değil, yılandan medet umulmuştur. Yunanca karşılığı askalabos olan yılan, sağlık tanrısının kişileştirilmesiyle ismini Asklepios’a vermiş ve Tanrının şifa verici gücünü temsil eden asaya sarılı sembolize edilmeye devam etmiştir.
MÖ 2800’lere ait Mezopotamya eserlerinde yılanla ilgili rölyeflere ve efsanelere rastlanmaktadır.
Mısır mitolojisinde de önemli olan yılan, kutsal şehir ve Mısır’ın en önemli sağlık merkezlerinden biri sayılan Teb’in koruyuculuğunu üstlenmiştir.
Yunan dünyası, bir kısım inançlarını ve mitolojisini Mezopotamya ve Mısır’dan almış, bu arada yılanı da ebedi hayatın sembolü olarak benimsemiştir. Antik Yunan’ın Tıp Tanrısı Asklepios, heykel ve resimlerde, hayat ağacı’nı sembolize eden dala sarılmış yılanla gösterilmiştir.

Yükselik 49 cm

Vintage ürün.

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Ahşap El Yapımı Heykel ”ASKLEPIOS (Aesculapios)”” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.